Financie, Kryptomeny, Obchodovanie kryptomien, Obchodovanie na burze, Podnikanie

Nové zdanenie kryptomien na Slovensku

Dňa 30. septembra 2022 bol novelizovaný zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony . Tento zákon upravuje dane z príjmov, kedy jeho najaktuálnejšia novela sa týka zmeny v zdaňovaní príjmu z kryptomien.

 

Najpodstatnejšími zmenami sú hlavne zmeny v oblasti zdaňovania získaných kryptomien a ich premeny na fiat meny (reálne peniaze).

Doposiaľ bola zákonom upravená len situácia, že kryptomena je získaná jej nákupom (výmenou za reálnu menu alebo tovar/službu) alebo jej vyťažením. Novela upravuje aj získanie kryptomien prostredníctvom “staking”-u. Staking je proces, kedy používateľ “zapožičia” na istý krátky čas svoju vlastnú kryptomenu a za odmenu mu je po uplynutí vopred dohodnutého času vyplatená odmena v podobe dodatočných tokenov kryptomeny. Tento príjem bude teda zdanený rovnako, ako aj kryptomena získaná ťažením – uvedie sa v daňovom priznaní a následne sa daňová sadzba určí z celkového základu dane. Ten závisí od výšky celkových príjmov daňovníka, kedy môže dosiahnuť 19 % alebo 25 %. Danou sadzbou sa teda zdania aj kryptomeny nadobudnuté vyťažením alebo stakingom.

 

HODL SA OPLATÍ NAJVIAC

Tešiť sa môžu dlhodobý držitelia kryptomien, pre ktorých sa pridáva tzv. časové pravidlo. To znamená, v prípade, že je kryptomena vlastnená dlhšie ako 12 mesiacov, predaj tejto kryptomeny spĺňa podmienku pre uplatnenie daňovej sadzby vo výške 7%.

Novela sa taktiež dotkla zdanenia príjmu kryptomien, vzhľadom na ich výmenu za služby, tovary alebo iné kryptomeny (okrem výmeny za stablecoin). Predmetom dane z príjmu by mal ostať iba príjem z výmeny kryptomien za fiat menu (peniaze) alebo výmeny za stablecoin (kryptomena naviazaná na fiat menu).

Avšak spomenutý návrh neupravuje zníženie platenia odvodov do zdravotnej poisťovne, ktoré sú nemenne na úrovni 14%.

Celý návrh zákona si môžete pozrieť na NRSR.SK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *