Ekonomika, Financie, Podnikanie, Zmeny zákonov

Daňová licencia? Vyššie dane pre podnikateľov? Minimálna daň z príjmu právnických osôb?

zvyšovanie daní

V pondelok 4. decembra 2023 schválila vláda návrh zákona, ktorý prináša vyššie dane pre podnikateľov, zavedenie minimálnej dane z príjmu právnických osôb, a nový koncept daňovej licencie. Tieto kroky majú za cieľ zlepšiť stav verejných financií a posilniť finančnú situáciu štátu.

Daňová licencia a minimálna daň pre právnické osoby. Nový začiatok v slovenskom daňovom systéme

Zavádza sa minimálna daň z príjmu pre právnické osoby, tzv. daňová licencia. Výška tejto dane bude variabilná v závislosti od zdaniteľných príjmov z daného obdobia a môže oscilovať v rozmedzí od 340 do 3 840 eur.

Zdaniteľné príjmy

Výška daňovej licencie (minimálna daň)

Do 50 000 eur

340 €

50 000 – 250 000 eur

960€

250 000 – 500 000 eur

1920€

Nad 500 000 eur

3840€

Tento daňový poplatok už existoval v minulosti, hoci v inej výške; v roku 2018 bol však zrušený. Zo štatistík vyplývalo, že od zavedenia daní licencií začalo dochádzať k väčšiemu počtu zániku spoločností, pretože existujúce firmy, ktoré vstúpili do likvidácie alebo boli v konkurze, túto daň neplatili.

Aký vplyv to bude mať na súčasné firmy? To je otázkou, na ktorú odpoveď prinesie až blízka budúcnosť.

Zvýšenie zdravotných odvodov? Vyššia cena práce za zamestnancov?

Vláda prijala rozhodnutie o zvýšení odvodov do zdravotnej poisťovne pre SZČO a samoplatcov zo 14 % na 15 %. U jednotlivcov s vážnym zdravotným postihnutím sa tieto odvody zvýšia zo 7 % na 7,5 % z vymeriavacieho základu. Pre zamestnávateľov sa mení výška odvodov z 10 % na 11 %; v prípade zamestnávania osôb so zdravotným postihnutím sa namiesto 5 % odvodov uplatní 5,5 % z vymeriavacieho základu. Tieto zmeny zvyšujú už tak vysoké náklady na prácu a odvody.

Dochádza k úpravám aj v oblasti odvodov na starobné poistenie. Na podporu výplaty rodičovských a 13. dôchodkov vo výške priemernej dôchodkovej výšky štát presmeruje menšiu časť odvodov tých, ktorí si budú budovať dôchodkový fond v druhom pilieri. Miesto plánovaných 5,75 % odvodov, ktoré mali byť platné v budúcom roku, sa do tohto fondu zaplatí iba 4 %.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *