Podnikanie

Predaj tovaru do zahraničia cez eshop – Zásielkový predaj – OSS

Viaceré podniky prešli do online formy podnikania a predávajú prostredníctvom svojich eshopov. Kedysi bolo komplikovanejšie expandovať do zahraničia ako je v súčasnosti.  Často to bolo veľmi administratívne a finančne náročne pre podniky, ktoré posielali do viacerých krajín EU. Totižto každá krajina mala inú hraničnú sumu, do ktorej výšky ste mohli predávať bez toho aby ste sa museli registrovať pre DPH v danej krajine a preto koľkokrát museli sledovať obraty vo viacerých krajinách aby tam neprekročili obrat na registráciu. Ak by ho prekročili museli by riešiť účtovníctvo podľa legislatívy danej krajiny, nájsť si tam účtovníka čo bolo často finančne náročné.

Od 1.7.2021 prišla zmena zákona, ktorá upravila hranice dodaného tovaru v rámci krajín EU. Zjednotila túto hranicu na 10 000 € a zaviedla možnosť jedného zberného miesta pre DPH.

To je pekné ale ako to vyzerá v praxi? Veľmi jednoducho, už si nemusím sledovať koľko som predal do Nemecka, Talianska, Poľska, Česka a ďalších krajín osobitne a študovať aké majú hraničné obraty, ale mi stačí sledovať za koľko predám do všetkých krajín EU spolu.

Takže, ak predám do Čiech za 4000 €, do Poľska za 3500 € a do Nemecka za 2500 €,  môžem si vybrať či sa registrujem v každej z týchto krajín pre DPH alebo sa registrujem pre schému OneStopShop a zvolím si Slovensko ako zbernú krajinu.

V praxi to znamená, že ja síce budem predávať so sadzbou DPH daného štátu ale DPH budem platiť raz za štvrťrok Slovenskej republike a tá to za mňa zaplatí daným štátom, na základe OSS – priznania k DPH.

Zhrnutie

Ak rozmýšľate, či expandovať do zahraničia so svojím eshopom, tak určite neváhajte, ak ste sa doteraz báli zbytočnej administratívy, nebojte sa tej je koniec. Túto zmenu považujeme za veľmi pozitívnu a umožňuje rozvinúť podnikania. V prípade, že by ste mali záujem o bezplatnú konzultáciu stačí sa nám ozvať a dohodneme si termín stretnutia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *