Podnikanie, Zamestnanie

90% NÁKLADOV NA ZAŠKOLENIE NOVÝCH ZAMESTNANCOV PREPLATÍ ŠTÁT

Starší muž zaúča mladého zamestnanca

Desiatky mladých ľudí odteraz začínajú svoju kariéru prostredníctvom projektu štátnej podpory s názvom Právo na prvé zamestnanie, ktorý im umožňuje nadobudnúť potrebné pracovné zručnosti. Projekt poskytuje zamestnávateľom možnosť skoro zadarmo zaškoliť nových zamestnancov, pričom ministerstvo práce refunduje 90 % ich nákladov na platy po dobu šiestich mesiacov. Záujemcovia môžu podávať žiadosti na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny.

Právo na prvé zamestnanie má za cieľ vytvárať pracovné miesta pre osoby bez práce. O účasť môžu žiadať všetci registrovaní na úradoch práce, ktorí sú bez zamestnania aspoň dva mesiace a zatiaľ nemali pracovný pomer na dlhšie ako šesť mesiacov. „Projekt je zameraný hlavne na absolventov škôl, ktorí sú bez pracovných skúseností, čím riešime častý paradox, keď zamestnávatelia požadujú skúsenosti, ktoré nemôžu nováčikovia získať,“ povedal minister Erik Tomáš. „Takto zamestnávateľom umožňujeme zaučiť nových zamestnancov takmer zadarmo,“ dodal.

Projekt zároveň zahŕňa finančné príspevky pre zamestnávateľov, ktorí prijmú uchádzačov do práce na minimálne ročnú dobu určitú alebo neurčitú. Príspevok sa vypláca raz za šesť mesiacov a zamestnávatelia musia zachovať pracovné miesto aj po uplynutí tejto doby bez ďalšej podpory. Celkovo môže jeden zamestnanec získať od štátu až 7 911,20 eur.

Projekt, ktorý bude pokračovať do konca roku 2024, je financovaný z rozpočtu SR a je určený na podporu 263 pracovných miest v rôznych profesiách. Od jeho spustenia bolo podaných 206 žiadostí na celkovú sumu viac ako 1,1 milióna eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *