Financie, Podnikanie, Sociálna poisťovňa, Zamestnanie

PODNIKANIE A POBERANIE DÁVKY V NEZAMESTNANOSTI: JE TO MOŽNÉ?

Muž držiaci krabicu plnú osobných vecí.

Môže podnikateľ, ako spoločník, konateľ s.r.o. alebo samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), preklenúť obdobie bez príjmu dávkou v nezamestnanosti? Odpovede na tieto otázky nájdete v nasledujúcom článku.

POVINNOSŤ POISTENIA V NEZAMESTNANOSTI

Každý, kto pracuje na základe pracovnej zmluvy, obdobného právneho vzťahu alebo dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, má povinnosť platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti. Tieto povinnosti sa vzťahujú aj na osoby ako SZČO alebo konateľ spoločnosti, ktorí môžu byť poistení dobrovoľne.

Poistenie v nezamestnanosti je určené na zabezpečenie príjmu v prípade straty zamestnania. Z poistenia v nezamestnanosti sa potom vypláca dávka v nezamestnanosti. Je však možné, aby túto dávku poberal aj podnikateľ – spoločník s.r.o., konateľ s.r.o. alebo SZČO?

PODMIENKY POBERANIA DÁVKY V NEZAMESTNANOSTI

Podmienky pre poberanie dávky v nezamestnanosti stanovuje zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení. Jednou z hlavných podmienok je, že poistenec musí byť v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky. Toto obdobie nezahŕňa obdobie predchádzajúceho nároku na dávku v nezamestnanosti a ani obdobie, v ktorom zamestnanec nemal vymeriavací základ pre poistenie v nezamestnanosti.
Od 1. júla 2024 sa mení maximálna výška tejto dávky.

DOBROVOĽNÉ POISTENIE V NEZAMESTNANOSTI

Podľa zákona o sociálnom poistení môže byť dobrovoľne poistená v nezamestnanosti:

  • Fyzická osoba súčasne dobrovoľne poistená nemocensky a dôchodkovo (napríklad konateľ s.r.o.).
  • SZČO, ktorá má na Slovensku trvalý alebo prechodný pobyt a je povinne nemocensky a dôchodkovo poistená alebo má prerušené povinné nemocenské a dôchodkové poistenie.

SZČO sa môže rozhodnúť, či sa poistí pre prípad nezamestnanosti. Na to, aby mohla získať dávku v nezamestnanosti, musí byť dobrovoľne poistená najmenej dva roky v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

NÁROK NA DÁVKU V NEZAMESTNANOSTI

Aby SZČO, spoločník alebo konateľ s.r.o. mohli získať dávku v nezamestnanosti, musia splniť tieto podmienky:

  • Byť zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
  • Byť poistení v nezamestnanosti najmenej dva roky v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie.

Po splnení týchto podmienok vzniká nárok na dávku v nezamestnanosti odo dňa zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na osoby s priznaným starobným dôchodkom, predčasným starobným dôchodkom alebo invalidným dôchodkom z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %.

STATUS UCHÁDZAČA O ZAMESTNANIE

Uchádzačom o zamestnanie je občan Slovenskej republiky, ktorý môže a chce pracovať, hľadá si zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Medzi podmienky pre zaradenie do evidencie patrí, že osoba:

  • Nie je zamestnanec.
  • Nevykonáva zárobkovú činnosť okrem výnimiek upravených zákonom.
  • Neprevádzkuje alebo nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť.

PODNIKANIE A DÁVKA V NEZAMESTNANOSTI

Podľa zákona o službách zamestnanosti nemôže osoba, ktorá vykonáva zárobkovú činnosť ako SZČO, spoločník alebo konateľ s.r.o., poberať dávku v nezamestnanosti. Toto platí aj v prípade, že osoba nemá príjem z tejto činnosti.

Ak by SZČO alebo konateľ prestali vykonávať svoju činnosť, môžu mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Napríklad, ak advokát pozastaví výkon svojej advokátskej činnosti, môže získať nárok na dávku v nezamestnanosti.

Na záver je potrebné, aby podnikateľské subjekty a osoby vykonávajúce samostatnú zárobkovú činnosť pochopili podmienky a obmedzenia spojené s poberaním dávky v nezamestnanosti. Pre podrobnejšie informácie a konkrétne situácie odporúčame konzultovať s odborníkom na sociálne poistenie alebo účtovníkom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *