Ekonomika, Financie

Kovidom zničená ekonomika, vysoká inflácia a strach z vojny. Blíži sa nová globálna recesia?

Už od roku 2018 množstvo ekonómov a analytikov pravidelne upozorňuje na možnosť blížiacej sa globálnej krízy, podobnej z roku 2008 alebo aj z  60. a 30. rokov minulého storočia, ktorá by mohla trvať aj niekoľko rokov. Pravdou je, že ekonomike sa po konci hypotekárnej a dlhovej krízy po roku 2008 veľmi darilo. Čísla akciových trhov až na drobné prepady v dlhodobom horizonte len stúpali. No takýto trend nemôže trvať donekonečna a prirodzene tak začala vyvstávať otázka kedy príde ďalšia veľká kríza.

Graf Indexu S&P 500 za posledných 90 rokov

 

Recesiu v ekonomike chápeme ako mínusové HDP za obdobie dvoch po sebe nasledujúcich štvrťrokov. V článku sa venujeme téme vážnejšej a dlhotrvajúcej globálnej recesie – kríze, (aká bola napr. v 30. rokoch minulého storočia).

 

Každý rok nová kríza

Medzi prvé správy, ktoré podporovali teórie o blížiacej sa globálnej kríze, sa zaradili reštrikcie, ktoré začal presadzovať toho času novozvolený americký prezident Donald Trump. Obchodná vojna medzi USA a Čínou bola v tom čase naozaj napätá a hrozba potencionálnej globálnej krízy bola na mieste. Clá zavedené Trumpovou administratívou nakoniec mali naozaj vplyv na pokles trhu, no iba krátkodobý.

V roku 2020 s príchodom pandémie Covid-19 sa na celom svete rozmohla panika a strach, ktoré neobišli ani trhy. Celosvetová pandémia, poklesy na akciových trhoch, stúpajúca nezamestnanosť a strach z budúcnosti – učebnicový príklad začiatku dlhej, niekoľkoročnej globálnej krízy. Tá však neprišla. Už o pár mesiacov bol akciový trh naspäť na hodnotách pred pandémiou a pokračoval ďalej v raste. FED (Americká centrálna banka) vtedy efektívne a rýchlo zareagoval sériou kľúčových opatrení a zachránil tak mnohé firmy pred krachom.

Dnes sa opäť nachádzame v neistej situácii ako pred dvoma rokmi. Možný vojnový konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou je jedným z hlavných faktorov, ktoré môžu zapríčiniť novú globálnu recesiu. Niektorí odborníci prirovnávajú súčasnú situáciu k roku 1930, kedy bola situácia vo svete tiež nestabilná a hrozil globálny konflikt, ktorý nakoniec aj prišiel a to v podobe druhej svetovej vojny v roku 1939.

Okrem negatívnych správ z Ukrajiny sa k ďalším ekonomickým problémom pripájajú stanoviská FEDu, ktorý sa zaviazal postupným spomaľovaním podpory pre americkú ekonomiku a od marca tohto roku by mal aj začať zvyšovať úrokové sadzby a to niekde medzi 0,25 – 0,5%. Takéto zdražovanie úverov bude mať za následok to, že bežný ľudia nebudú schopní toľko utrácať a to sa prejaví aj na tržbách firiem a podnikov. Tieto chystané kroky FED pripravuje predovšetkým kvôli inflácii, ktorá je  v USA najvyššia za posledných 40 rokov (minulý rok v decembri dosiahla hodnotu 7%). Tieto správy zapríčinili súčasnú zvýšenú volatilitu na akciových trhoch, kedy denné výkyvy sú aj v desiatkach percent.

 

Kríza 2022?

Či momentálny mix ekonomických problémov bude práve ten, ktorý konečne zapríčiní dlho očakávanú globálnu krízu nevieme. Možno sa situácia upokojí, trend rastu bude naďalej pokračovať aj v tomto roku a na celosvetovú ekonomickú hrozbu sa opäť nachvíľu zabudne. A možno nie. Najdôležitejšie ale je byť pripravený na každý možný scenár a zariadiť podľa toho nielen seba ale aj svoje financie.

A aký je Váš pohľad na súčasnú ekonomickú situáciu? Zanechajte svoj názor v komentári.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *